Powitanie.

Witam Ciebie na moim blogu !
Zapraszam do przeczytania postów ;)


środa, 2 marca 2011

Chopin w oczach Rosjan .

Olbrzymią warstwę kultury muzycznej z dwóch stuleci obejmuje antologia pod tytułem ”Fryderyk Chopin w oczach Rosjan”, która ukazała się drukiem nakładem Narodowego Instytutu Chopina w Warszawie w językach polskim i rosyjskim. Swoją rozprawę zaprezentował kolegom petersburskim znany polski historyk kultury, krytyk, tłumacz, eseista i publicysta Grzegorz Wiśniewski. Prezentacja antologii odbyła się w Konserwatorium Petersburskim, gdzie z okazji jubileuszu wielkiego kompozytora odbyła się konferencja naukowa na temat „Chopin na tle kultury europejskiej”.
      Jak podkreślali muzycy, którzy zabierali głos podczas prezentacji, twórczość Fryderyka Chopina może być oddzielnie rozpatrywana na tle Petersburga. Kompozytor miał 24 lata, kiedy po raz pierwszy wspomniano o nim w prasie stolicy rosyjskiej. Założyciel konserwatorium petersburskiego Anton Rubinsztejn jako pierwszy wprowadził tradycję solowych programów Chopinowskich. W Petersburgu w 1961 roku ukazał się pierwszy zbiór dzieł wszystkich polskiego „poety fortepianu”. Natomiast kompozytor Milij Bałakiriew ujawnił rodakom znaczenie twórczości Chopina jako największego geniusza narodowego. Dlatego właśnie jednocześnie z antologią Grzegorz Wiśniewski przedstawił w konserwatorium jeszcze jedną swoją książkę – na temat Bałakiriewa na tle twórczości Chopina.
      Antologia „Fryderyk Chopin w oczach Rosjan” składa się z kilkudziesięciu esejów, szkiców i wypowiedzi, które zdradzają wyjątkowe wręcz zainteresowanie i nie udawany zachwyt, które muzyka Chopina wywoływała i nadal wywołuje w Rosji. Wśród autorów są najwybitniejsi rosyjscy muzycy, pisarze i myśliciele – poczynając od Lwa Tołstoja i Piotra Czajkowskiego do Borysa Pasternaka, Rodiona Szczedrina i Siergiej Słonimskiego.
     Wybitny znawca kultury Rosyjskiej – Grzegorz Wiśniewski jest znany jako autor książek „Od Szalapina do Kozłowskiego”, „Igor Bełza”, „Stanisław Moniuszko w Petersburgu”. W jego przekładzie w Polsce ukazała się drukiem książka auto-biograficzna Fiodora Szalapina „Maska i dusza”. W 2003 roku Grzegorz Wiśniewski stanął na czele polskiego komitetu do spraw organizacji obchodów 300-tnej rocznicy Petersburga.
     Prezentacja jego antologii stała się logicznym finałem maratonu fortepianowego w Teatrze Maryjskim, w którym wzięli udział laureaci XVII międzynarodowego konkursu pianistycznego mienia Fryderyka Chopina w Warszawie. Zanim posłuchamy muzyki, zacytujemy fragment książki „Fryderyk Chopin w oczach Rosjan”.
     „Jeśli Chopin zdecyduje się kiedyś pisać w sposób bardziej życzliwy dla ludzi, jeśli będzie choć trochę oszczędzać fizyczne możliwości fortepianisty, to naturalnie zajmie honorowe miejsce pośród najbardziej znanych kompozytorów”, - wyrokował recenzent pierwszej publicznej prezentacji utworów w Petersburgu 11 kwietnia 1834 roku. Nieludzkie rzekomo trudności stwarzał odtwórcom między innymi Koncert e-moll. Ciekawe, jak wypowiedź sprzed 176 laty skomentowałaby Julianna Awdiejewa, której interpretacja tego właśnie koncertu zapewniła zwycięstwo w finale ostatniego konkursu Chopinowskiego.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz